On-line продажба на билети   МНТ FM - Слушајте театар

Македонскиот народен театар со „Животот е прекрасен“ на фестивалот МИТЕМ во Будимпешта/Театарска лига на шампионите

Вчеравечер во Националниот театар во Будимпешта/во чија организација е престижниот меѓународен театарски фестивал МИТЕМ, беше чест и гордост да се биде дел од Македонскиот народен театар. Ансамблот на МНТ повторно ја покажа својата креативност, посветеност, љубовта и вербата со кои сите заедно ја одиграа „Животот е прекрасен“. Се останато за…

Македонскиот народен театар со „Животот е прекрасен" дел од театарската елита на фестивалот МИТЕМ, Унгарија

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“, во режија на Александар Морфов, на 19 април гостува на престижниот Меѓународниот театарски фестивал МИТЕМ во Будимпешта, Р. Унгарија.   Со ова гостување на фестивалот МИТЕМ, претставата „Животот е прекрасен“ го започнува меѓународно претставување, потврдувајќи го своето високо уметничко реноме. Оваа година некои…

Димитар Кондовски - Уметникот за уметниците 3.4 - 19.4.2017 од 9:00 до 20:00

Портретист, сценограф и костимограф МНТ, Скопје -3 април 2017 - 19 април 2017На 3 април (понеделник) 2017 година, во 19 часот во Македонскиот народен театар, со нова времена изложба посветена на ликовното творештво на Димитар Кондовски, во продукција на Музејот на МНТ, ќе бидат одбележани 72 години од изведбата на првата претстава…

3 април роденден на Македонскиот народен театар

"Сонцето, колку е блиску сонцето" првата изговорена реплика во МНТ од актерката Вера Вучкова во претставата "Платон Кречет".Ова е ден кога треба со гордост да се присетиме на великаните кои сите изминати децении го граделе и развивале националниот театар и на тие темели да продолжиме да СОЗДАВАМЕ НА СВЕТОВ УБАВИНА.…

Свечено отворање - Танц фест "PIXEL" 5.4 | 20:00

Танц фест 2017 - Биди свој!!!ПИКСЕЛ!Не пропуштајте!На 5-ти Април спектакуларно отворање на Танц Фест Со извонредниот перформанс – ПИКСЕЛ на Мурат Мерзуки од Франција (Centre Chorégraphique National de Créteil et du Val-de-Marne / Compagnie Käfig - directed by Mourad Merzouki)Погледнете ја сцената на Македонскиот народен театар како што не сте ја…

Премиера - Говорна мана 15.3 | 20:00

Следни изведби: 16.3 | 18:00 и 29.3 | 21:00 Автор: Горан Марковиќ Режисер: Драгана Милошевски-Попова   Улоги:Мишел ― Игор Џамбазов Славица ― Сашка Димитровска Петар ― Ивица Димитријевиќ Актерка ― Арна Шијак Актерка ― Ана Стојановска Актерка ― Билјана Јовановска Драматург и стручен соработник: Дејан ДуковскиСценограф и костимограф: Илина АнгеловскаКомпозитор:…

Билетите за претставата „Говорна мана“ од денеска се пуштени во продажба

Почитувани, Од денеска 2 март/четврток, на билетарницата на МНТ можете да купите билети за најновата премиерна изведба на претставата „Говорна мана“ во режија на Драгана Милошевски-Попов. Цената на билетот за оваа претстава за месец март е 500 денари. Носечките улоги се на актерите: Игор Џамбазов, Сашка Димитровска и Ивица Димитријевиќ…

Започнaa пробите за претставата „АВАНТУРИТЕ НА АЛАДИН“ во Македонски народен театар

На сцената на Македонски народен театар – Скопје започнаа пробите за новата претстава „АВАНТУРИТЕ НА АЛАДИН“, во режија на Бојан Трифуновски, чија премиера се очекува во месец април.  Тргнувајќи од митот за Аладин, претставата е замислена како  неонска бајка, базирана на постулатите од веќе легендарната приказна со арапски корени. Бајка/Мјузикл која ќе се обиде на најмладите и…

Нова претстава во МНТ „Говорна мана“

Нема провокација, ако нема игра, а подобро место за игра од театарот не постои Во МНТ започнаа пробите за новата претстава „Говорна мана“, работена според текстот на современиот автор Горан Марковиќ и во режија на Драгана Милошевска, чија премиера се очекува кон крајот на месец февруари.Текстот „Говорна мана“ е напишан…

150-ТА ИЗВЕДБА НА „ГОСПОЃА МИНИСТЕРКА“

Прес-конференцја 1 февруари/среда во 11:00, по повод 150-тата изведба на претставата „Госпоѓа министерка“ во режија на Наташа Поплавска. И Весна Петрушевска и Мери Бошкова и целата комплетна мината и сегашна актерска екипа создадоа Живка, Живка министерката и претставата Госпоѓа министерка да бидат живи, полетни, сакани, барани ... Затоа Живка и претставата се личност и настан на…
МНТ ФМ
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА: +389.2.3230.304
АДМИНИСТРАЦИЈА: +389.2.3216.725
МАРКЕТИНГ: +389.2.3216.366

АДРЕСА: ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје, Македонија

e-mail: info@mnt.mk

Какви известувања сакате да добивате?