On-line продажба на билети   МНТ FM - Слушајте театар

14.6 | 22 :00 „КОПАЊЕ“ на 52-то издание на Фестивалот „Војдан Чернодрински“

Претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен во официјалната програма на 52-то фестивалско издание „Војдан Чернодрински“, Прилеп   Пиесата „Копање“ на Кристијан Винклер е еден исклучително вешто напишан драмски текст што во драматуршка стапица „заглавува“ три карактери, ликови што веќе имаат заедничка историја со цел да ги соочи со…

МНТ со претставата „Копање“ го затвори Dramatikerinnenfestival Graz, Австрија

Вчеравечер Македонскиод народен театар ја имаше таа чест да го затвори фестивалот Dramatikerinnenfestival Graz со претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаа големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе…

13.6 | 20:00 МНТ-ФЕСТ „ИВАНОВ“ НАРОДНО ПОЗОРИШТЕ БЕЛГРАД, СРБИЈА | ПРЕТСТАВАТА Е РАСПРОДАДЕНА

ИВАНОВ Автор: А. П. Чехов Режија и адаптација: Татјана Мандиќ-Ригонат  Иванов е првата Чехова поставена претстава. Праизведбата била во 1887 г. во театарот „Корша“, и постигнала „солиден успех“, но кај авторот предизвикала чувство на замор и фрустрации (од писмото за братот). По премиерата почнал да прави корекции на текстот, направил неколку…

8.6 | 20:00 МНТ-ФЕСТ | ДОН ЖУАН - НАРОДЕН ТЕАТАР „ИВАН ВАЗОВ“ – СОФИЈА, БУГАРИЈА

„ДОН ЖУАН“По Жан Батист МолиерРежисер: Александар МорфовСценограф: Александар Орлов и Александар МорфовКостимограф: Марина РајчиноваКореограф: Мила ИскреноваФотограф: Божидар МарковИГРААТ:Дејан ДонковВелислав ПавловАна ПападопулуМилена АврамоваТеодора ДуховниковаРени ВранговаЖорета НиколоваВалентин ГаневВалери ЈордановЈулијан ВерговПламен ПеевРуси ЧаневФилип АврамовДарин АнгеловДејан АнгеловСлав БистревЕва ДанаиловаВладислава НиколоваЗа да се вклучите во актерската стихија на неверојатни сценски инкарнации.За да видите како вечниот…

9.6 | 20:00 МНТ-ФЕСТ БАЛКАНСКИ STAND UP СО САШКО КОЦЕВ И ПРИЈАТЕЛИТЕ

Сашко Коцев и Никола Тодороски (Македонија) *1:40 Ненад Стефановски (Србија/Македонија) *15 минутиНенад Стефановски е млад комичар во организацијата Standup.rs веќе 3 години. Стефановски е роден во Македонија, но неговото детство го поминува во Белград каде што сега живее и работи. Гостувал ширум Србија, настапува во неговиот матичен клуб Бен Акиба, работел…

5 и 6.6 | 20:00 МНТ-ФЕСТ „МАГБЕТ“ ХУИ ОПЕРА И ПЕКИНШКИ ОПЕРСКИ ТЕАТАР, КИНА

Магбет: исплашена душа во изведба наХуи опера и пекиншки оперски театар од провинцијата АнхуиУлоги:Ѕи Јин - Јушу ВангЌи Ѓанг - Ѓингтинг ЌуВу Бо - Јун ТаоТај Канг - Хујганг ЃинКралот - Кај ЏангПринцот - Синчен ЃинВештерките - Хе Јанг, Минг Ду, Лисја Ванг, Менгјуан ЌинГенерал Су - Син ЛиЧиновници, војници, духот…

Големото режисерко име Александар Морфов е добитникот на Награда на МНТ-ФЕСТ за исклучителни естетски достигнувања во областа на театарот

Македонскиот народен театар, во рамките на 4-тото издание на Меѓународниот театарски фестивал МНТ - ФЕСТ, ја доделува наградата за исклучителни достигнувања во областа на театарот. Наградата ја симболизира театарската традиција на македонската почва и ќе се доделува секоја година. Наградата за исклучителни естетски достигнувања се доделува на автори, режисери или…

Премиера 3.6 | 20:00 Оскаровската „Ничија земја“ на сцената на Македонскиот Народен Театар

Во Македонскиот народен театар во завршна фаза се подготовките за претставата „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов. Премиерата на овој голем сценски спектакал е закажан за 3 јуни 2017 год. Светски препознатливата „Ничија земја“ во МНТ ќе се игра по текст на Денис Тановиќ и Александар Морфов. Таа е сатира против војната и медиумите кои…

3.6 | 19:30 Отворање на МНТ-ФЕСТ | Изложба на фотографот Драган Гајиќ- фотографии од театарски претстави

Драган Гајиќ (1967) дипломира на Факултетот за драмски уметности на отсек камера, а постдипломски студии завршува на New school for social research, Њујорк, САД, на отсек фотографија и маркетинг. Започувајќи од 2000 година, работи на голем број на филмови и ко-продукциски проекти како асистент на камера, во Македонија и странство.…

Online - продажба МНТ и ККЗС

Македонскиот народен театар во соработка со КУПИ КАРТИ ЗА СЕ, единствениот ситем за продажба на влезници за културни настани и манифестации во Македонија, започна со online продажба, и на љубителите на театарската уметност им овозможува поедноставен и полесен пристап до билет ККЗС нуди ексклузивна продажба на влезници преку својата продажна мрежа која…

ЗАТВОРАЊЕ НА 19-ТОТО ИЗДАНИЕ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФЕСТИВАЛ НА МОНОДРАМА ВО БИТОЛА СО КОНЦЕРТОТ НА „СВЕТОВ УБАВИНА“ ТЕАТАРСКА МУЗИКА НА ГОРАН ТРАЈКОСКИ, ВО ПРОДУКЦИЈА НА МНТ

Ако театарската музика е некогаш како звучна сценографија, а друг пат невидлив звучен партнер на актерот, тогаш песната во една театарска претстава е ништо помалку од монолог на отворена сцена. Како солилоквија облечена во соодветна звучна одежда, или осамен разговор на јунакот самиот со себе низ мелодија и звук.Друг пат…

Македонскиот народен театар со претставата „Брачна игра“ вечерва во Битола го отвора 19 издание на Интернационалниот фестивал на монодрама

Македонскиот народен театар со претставата „Брачна игра“ вечерва во Битола го отвора 19 издание на Интернационалниот фестивал на монодрамаДесет актуелни монодрамски остварувања на актери од Естонија, Хрватска, Русија, Холандија, Полска, Израел, Словенија, Германија и од Република Македонија ќе се најдат во конкуренција за наградата „Гран при“ на 19 издание на…
МНТ ФМ
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА: +389.2.3230.304
АДМИНИСТРАЦИЈА: +389.2.3216.725
МАРКЕТИНГ: +389.2.3216.366

АДРЕСА: ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје, Македонија

e-mail: info@mnt.mk

Какви известувања сакате да добивате?