On-line продажба на билети   МНТ FM - Слушајте театар

Турнејата на претставата „Разговори во четири очи“ заврши успешно

Вчеравечер, на 15 септември, со претставата „Разговори во четири очи“ во режија на Нина Николиќ, успешно завршија гостувањата: „Central European Theatre Festival“ во Кошице, Р. Словачка; „Belaya Vezha“, Р. Белорусија и во театарот „Kosztolányi Dezső“, Р. Србија. Оваа претстава, која е во копродукција на Македонскиот народен театар и Скопје Филм…

15 септември во 11:00 закажана е прес-конференција по повод фестивалската програма – „Иван се враќа дома“

Конференција за печат за најава на почетокот на фестивалот „Иван се враќа дома” Во петок, 15 септември, со почеток во 11.00 часот, во Македонскиот народен театар, ќе се одржи конференција за печат, за најава на почетокот на фестивалот на претстави од македонскиот театарски режисер Иван Поповски. Фестивалот „Иван се враќа…

Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ гостува во Словачка, Белорусија и Србија

Почитувани, Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ на режисерката Нина Николиќ, од авторот Ингмар Бергман, а во адаптација на Тамара Барачков, ќе настапи на сцените на двата престижни меѓународни театарски фестивали: „Central European Theatre Festival“ во Кошице, Р. Словачка, „Belaya Vezha“, Р. Белорусија и во театарот „Kosztolányi…

Отворена АУДИЦИЈА за избор на АКТЕРИ, ТАНЧЕРИ И ПЕЈАЧИ за споредните улоги во мјузиклот – МАМА МИА!

МАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ТЕАТАР објавува ОТВОРЕНА АУДИЦИЈА за избор на АКТЕРИ, ТАНЧЕРИ И ПЕЈАЧИ за споредните улоги во новиот МЈУЗИКЛ – МАМА МИА МУЗИКА: БЕНИ АНДЕРСОН И БЈОРН УЛВЕУСТЕКСТ: КЕТРИН ЏОНСОНРЕЖИЈА: НАТАША ПОПЛАВСКАПРОДУКЦИЈА: МНТ Мјузилот МАМА МИА е светски хит инспириран од музиката на големата музичка група АББА . Македонскиот народен…
Симнете ги додатоците:

Поради непречено следење на претставите, вратите за публиката ќе се затвораат во 19:55 часот

Почитувана публико, почитувани љубители на театарската уметност, сакамe да ве информирамe дека со почетокот на новата театарска сезона во Македонскиот народен театар, заради непречено следење на претставите, вратите за публиката ќе се затвораат во 19:55 часот. Во 20:00 часот почнува претставата!Ако некој не е во можност да присуствува на претставата за која…

Почнаа пробите за новата претстава во МНТ - „Кец на десетка“

Во Македонскиот народен театар започнаа пробите за новата претстава „Кец на десетка“, работена според текстот на современиот автор Митко Бојаџиски и во режија на Драган Спасов - Дац, чија премиера се очекува на почетокот на новата сезона. Текстот „Кец на десетка“ е урбана комедија која се случува во едно семејство.…

Интернационалниот фестивал на комедијата „Гола месечина“ наградата за најдобра режија ја додели на Срѓан Јаниќијевиќ за претставата „Силјан штркот шанца“

На 4-то издание на интернационалниот фестивал на комедијата „Гола месечина“, во организација на Театар Комедија, а со поддршка на Општина Аеродром и Министерството за култура на РМ, на кој учествуваа 7 претстави, режисерот Срѓан Јаниќијевиќ ја доби наградата за најдобра режија за претставата „Силјан штркот шанца“ во продукција и изведба…

Македонскиот народен театар победник на фестивалот Денови на сатира во Загреб, Хрватска

На 41-то издание на фестивалот ,,Денови на сатира" во Загреб, Хрватска на кој учествуваа 15 претстави од Италија, Германја, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Македонија и Србија, Македонскиот народен театар беше прогласен за победник на фестивалот со претставата ,,Животот е прекрасен" во режија на Александар Морфов, во изведба на Македонски народен…

24.6 | 21:00 Гола месечина - Силјан штркот шанца

Автор: Дејан ДуковскиРежисер: Срѓан Јаниќијевиќ “Еден голем (возрасен) човек ми кажа дека во мојата земја, не знам која, големите на децата во театарот не им се обраќаат со зборот деца, туку им се обраќаат со зборот мали луѓе, мали Господа. Приказната за Силјан Штркот нека биде приказна за еден Господин –…

21.6 | 21:00 Хуманитарна - Не се клади на Енглези - ДА ГИ СПАСИМЕ МЛАДИТЕ ЖИВОТИ!

  Претставата "НЕ СЕ  КЛАДИ НА ЕНГЛЕЗИ" на 21 јуни во 21:00 хуманитарно ќе се одигра на големата сцена во МНТ, а собраните сретства ќе бидат донирани за лекување на малиот Гоце Марковски кој боледува од тумор на мозокот, и на кој му се потребни средства за лекување. Средствата ќе…

Во ХНК Загреб стоечки овации за актерите на МНТ и претставата „Животот е прекрасен“

Во ХНК Загреб стоечки овации за актерите на МНТ и претставата „Животот е прекрасен“  Вчеравечер на 18 јуни со почеток во 19:30, Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов, а во рамките на 41-то издание „Денови на сатирата Фадил Хаџиќ“, настапи на големата сцена…

МНТ со „Животот е прекрасен“ на 41-то издание Денови на сатирата во Хрватска

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов гостува на Денови на сатирата во Загреб на 18 јуни со почеток во 20 часот на големата сцена во Хрватско народно казалиште. На 2 јуни оваа година се отвори 41-то издание Денови на сатирата Фадел Хаџиќ во…

23.6 | 20:00 „НИЧИЈА ЗЕМЈА“ - СКОПСКО ЛЕТО

Данис Тановиќ | Александар МорфовРежисер:Александар МорфовСценографи: Никола Тороманов и Валентин СветозаревКостимографи: Валентин Светозарев и Никола ТоромановДизајнер на светло: Крис ЈегерАсистенти на режисерот: Николина Кујача и Никола КимовскиИнспициент: Никола КимовскиПреведе од англиски: Марија ДимитриевскаЛектор: Тодорка Балова Инерција на уништувањетоВо сценариото Ничија земја на Данис Тановиќ станува збор за војната што се случи во деведесеттите години на дваесеттиот век во границите на поранешна…
МНТ ФМ
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА: +389.2.3230.304
АДМИНИСТРАЦИЈА: +389.2.3216.725
МАРКЕТИНГ: +389.2.3216.366

АДРЕСА: ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје, Македонија

e-mail: info@mnt.mk

Какви известувања сакате да добивате?