МНТ FM - Слушајте театар

Премиера MAMMA MIA! вториот лиценциран мјузикл во МНТ

Со огромно задоволство ви ја најавуваме премиерната изведба на вториот лиценциран мјузикл во МНТ, MAMMA MIA!. Мјузиклот MAMMA MIA! е еден од најпознатите наслови во музичкиот жанр, а нумерите се најголемите хитови од Шведската група АББА, по музика и текст на Бени Андерсон | Бјорн Улвеус | текст: Кетрин Џонсон…

Актерот Никола Ристановски ја доби 48 награда, овојпат за улогата на Иванов

На 25. Меѓународен театарски фестивал на класици "Вршачка театарска есен", Р. Србија, актерот Никола Ристановски ја доби наградата најдобар актер за улогата Иванов во истомената претстава, продуцирана од Народно позориште Белград.За Ристановски ова е 48 награда. Стручното жири, во состав: Слободан Савиќ/претседател на жирито и театарски критичар, Душан Белача/писател и театарскиот…

Актерката Дарја Ризова на 57. МЕСС, Сараево ја доби наградата „Рејхан Демирџиќ“ за најдобра млада актерка за улогата во претставата „ЕЛЕКТРА“ во режија на Андриј Жолдак

Вчеравечер 8 октомври во Сараево, на затворањето на фестивалот, беа доделени наградите на 57-то издание на МЕСС, меѓу добитниците на лауреатите е актерката Дарја Ризова, која ја доби наградата „Рејхан Демирџиќ“ за најдобра млада актерка за главната улогата во претставата „Електра“, а во режија на Андриј Жолдак.Едногласниот став и оценка…

Претставата „ЕЛЕКТРА“ брилираше на МЕСС

Вчеравечер, на 2 октомври во Народниот театар во Зеница, во рамките на 57-то издание на Интернационалниот театарски фестивал МЕСС, Босна и Херцеговина, МНТ со изведбата на „Електра“ повторно покажа ризичен, анархичен, опасен и отворен театар, театар на новото време за новите генерации.  За енергичната актерска екипа и врвната игра на:…

МНТ И „ЕЛЕКТРА“ НА 57-ТО ИЗДАНИЕ НА МЕСС

Традиционално во Сараево, Босна и Херцеговина од 30 септември до 8 октомври ќе се одржи Интернационалниот театарски фестивал МЕСС. Една од продукциите, кoja оваа година ќе биде одиграна во селективната програма е „Електра“ во режија на Андриј Жолдак, во продукција на Македонскиот народен театар. Со ова гостување на МНТ, на МЕСС повторно…

Турнејата на претставата „Разговори во четири очи“ заврши успешно

Вчеравечер, на 15 септември, со претставата „Разговори во четири очи“ во режија на Нина Николиќ, успешно завршија гостувањата: „Central European Theatre Festival“ во Кошице, Р. Словачка; „Belaya Vezha“, Р. Белорусија и во театарот „Kosztolányi Dezső“, Р. Србија. Оваа претстава, која е во копродукција на Македонскиот народен театар и Скопје Филм…

15 септември во 11:00 закажана е прес-конференција по повод фестивалската програма – „Иван се враќа дома“

Конференција за печат за најава на почетокот на фестивалот „Иван се враќа дома” Во петок, 15 септември, со почеток во 11.00 часот, во Македонскиот народен театар, ќе се одржи конференција за печат, за најава на почетокот на фестивалот на претстави од македонскиот театарски режисер Иван Поповски. Фестивалот „Иван се враќа…

Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ гостува во Словачка, Белорусија и Србија

Почитувани, Македонскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ на режисерката Нина Николиќ, од авторот Ингмар Бергман, а во адаптација на Тамара Барачков, ќе настапи на сцените на двата престижни меѓународни театарски фестивали: „Central European Theatre Festival“ во Кошице, Р. Словачка, „Belaya Vezha“, Р. Белорусија и во театарот „Kosztolányi…

Отворена АУДИЦИЈА за избор на АКТЕРИ, ТАНЧЕРИ И ПЕЈАЧИ за споредните улоги во мјузиклот – МАМА МИА!

МАКЕДОНСКИ НАРОДЕН ТЕАТАР објавува ОТВОРЕНА АУДИЦИЈА за избор на АКТЕРИ, ТАНЧЕРИ И ПЕЈАЧИ за споредните улоги во новиот МЈУЗИКЛ – МАМА МИА МУЗИКА: БЕНИ АНДЕРСОН И БЈОРН УЛВЕУСТЕКСТ: КЕТРИН ЏОНСОНРЕЖИЈА: НАТАША ПОПЛАВСКАПРОДУКЦИЈА: МНТ Мјузилот МАМА МИА е светски хит инспириран од музиката на големата музичка група АББА . Македонскиот народен…
Симнете ги додатоците:

Поради непречено следење на претставите, вратите за публиката ќе се затвораат во 19:55 часот

Почитувана публико, почитувани љубители на театарската уметност, сакамe да ве информирамe дека со почетокот на новата театарска сезона во Македонскиот народен театар, заради непречено следење на претставите, вратите за публиката ќе се затвораат во 19:55 часот. Во 20:00 часот почнува претставата!Ако некој не е во можност да присуствува на претставата за која…

Почнаа пробите за новата претстава во МНТ - „Кец на десетка“

Во Македонскиот народен театар започнаа пробите за новата претстава „Кец на десетка“, работена според текстот на современиот автор Митко Бојаџиски и во режија на Драган Спасов - Дац, чија премиера се очекува на почетокот на новата сезона. Текстот „Кец на десетка“ е урбана комедија која се случува во едно семејство.…

Интернационалниот фестивал на комедијата „Гола месечина“ наградата за најдобра режија ја додели на Срѓан Јаниќијевиќ за претставата „Силјан штркот шанца“

На 4-то издание на интернационалниот фестивал на комедијата „Гола месечина“, во организација на Театар Комедија, а со поддршка на Општина Аеродром и Министерството за култура на РМ, на кој учествуваа 7 претстави, режисерот Срѓан Јаниќијевиќ ја доби наградата за најдобра режија за претставата „Силјан штркот шанца“ во продукција и изведба…

Македонскиот народен театар победник на фестивалот Денови на сатира во Загреб, Хрватска

На 41-то издание на фестивалот ,,Денови на сатира" во Загреб, Хрватска на кој учествуваа 15 претстави од Италија, Германја, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Македонија и Србија, Македонскиот народен театар беше прогласен за победник на фестивалот со претставата ,,Животот е прекрасен" во режија на Александар Морфов, во изведба на Македонски народен…
МНТ ФМ
Виртуелна прошетка Музеј

БИЛЕТАРНИЦА: +389.2.3230.304
АДМИНИСТРАЦИЈА: +389.2.3216.725
МАРКЕТИНГ: +389.2.3216.366

АДРЕСА: ул. 11 Март бр. 3, 1000 Скопје, Македонија

e-mail: info@mnt.mk

Какви известувања сакате да добивате?